Pielgrzymka do Częstochowy

Żniwo wprawdzie wielki, ale robotników mało… to wołanie Chrystusa zgromadziło na Jasnej Górze rodziny osób powołanych i troszczących się o powołania. Całość zaś spotkania animowała wspólnota naszego Seminarium.  Pielgrzymkę otworzyło zawiązanie wspólnoty. Połączyła nas modlitwa, wspólny śpiew prowadzony przez seminaryjny zespół i wspólne rozważanie cudu powołania w świadectwach kl. Maksymiliana Lorenca i dk. Łukasza Nycza. Centrum spotkania stanowiła Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp. Józef Michalik. W homilii Ksiądz Arcybiskup w kontekście obecnej sytuacji Kościoła w Polsce  jeszcze mocniej zwrócił uwagę na potrzebę modlitwy o powołania i za powołanych. Po posiłku zgromadziliśmy się w Sali Ojca Kordeckiego i wysłuchaliśmy konferencji ks. Piotra Kandefera. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo majowe, któremu przewodniczył i krótką refleksję wygłosił abp.  Stanisław Nowak.

Do Seminarium powróciliśmy umocnieni nie tylko chwilami modlitwy przed obrazem Pani Jasnogórskiej, ale i świadomością jak wiele osób modli się za nas i otacza nas swoją życzliwością.

Galeria | Czytaj więcej | Program pielgrzymki

Proście Pana żniwa, aby posłał robotników na żniwo swoje” (Łk 10,2)

Z inicjatywy Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań w drugą sobotę maja każdego roku organizowana jest pielgrzymka na Jasną Górę rodzin osób powołanych i tych, którzy wspierają powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Gromadzą się rodzice, krewni, przyjaciele osób powołanych z różnych diecezji i z różnych wspólnot zakonnych. Motywem tej pielgrzymki jest modlitwa dziękczynna za powołania z ich rodzin oraz uproszenie nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Na Jasną Górę przybywają również inne rodziny, wspólnoty i poszczególni wierni, którzy wspierają powołania modlitwą i darem materialnym. Gromadzą się oni przed obliczem Maryi, Wychowawczyni Powołań, aby wspólnie zanosić modlitwę do Pana żniwa. Jesteśmy wdzięczni wszystkim za ten dar wielkiej modlitwy i wierzymy, że i w tym roku, w sobotę – 12 maja zgromadzi się na Jasnej Górze wielka rzesza rodzin osób powołanych i wspierających powołania na wspólną modlitwę.

Powołanie jest darem Boga. Swoistą sztuką jest jego rozpoznanie. Dojrzewa ono w rodzinie oraz w najbliższym środowisku i szkole. Odpowiedź młodego człowieka na wezwanie Boga wiąże się też z długą drogą jego rozpoznawania i rozwoju. Towarzyszenie powołanym na ich drodze jest bardzo ważne. Ostateczne powiedzenie Bogu oto idę wiąże się również z decyzją Kościoła. Wierne kroczenie tą drogą wymaga wielorakiego wsparcia. Zatem modlić się o powołania i za powołanych, to prosić Pana żniwa o dar powołania i jego przyjęcie przez powołanego; to otoczyć troską modlitewną rodzinę i środowisko, w którym wzrasta powołany; to modlić się za tych, którzy towarzyszą powołanemu na jego drodze; to także wypraszać światło Ducha Świętego dla potwierdzających zdatność kandydata do przyjęcia święceń czy konsekracji zakonnej; to wreszcie prosić Boga o dar wytrwania w powołaniu w każdej sytuacji i do końca.

Wiemy, że mimo dobrej woli, nie wszyscy mogą udać się w tym dniu na Jasną Górę, by dziękować za powołania i by modlić się o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Jednak wszyscy mogą w tym dniu łączyć się duchowo z pielgrzymami na Jasnej Górze w swoich kościołach, parafiach i rodzinach. W ten sposób zrodzi się wielka Rodzina Rodzin modlących się o powołania i wspierających powołania. Zwracamy się z gorącym apelem do Księży Proboszczów Diecezjalnych i Zakonnych, do Katechetów, do Rodziców, do Rodzin i Wspólnot Zakonnych oraz do wszystkich wierzących z prośbą o wielki dar modlitwy za powołanych i o powołania. Możemy w tym dniu uczestniczyć we Mszy św. w intencji powołań, ofiarować modlitwę różańcową, a także wszystkie przeżycia i cierpienia w tej intencji, łącząc się duchowo z pielgrzymami na Jasnej Górze. Niech to będzie nasz konkretny wkład w duchowe dzieło pomocy powołaniom.

W imieniu Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań

Bp Wiesław Lechowicz
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań