Sympozjum naukowe z okazji 50 rocznicy Soboru Watykańskiego II

Z okazji 50 rocznicy Soboru Watykańskiego II w naszym seminarium odbyło się 8 listopada o godzinie 8.30 sympozjum naukowe pod patronatem honorowym J. E. Ks. Abp Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Współorganizatorami był także Ośrodek Formacji Katolicko – Społecznej Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Rzeszowie.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą dziękczynną koncelebrowaną za dar Soboru Watykańskiego II pod przewodnictwem J. E. Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika, który na początku Eucharystii podkreślił, że niepamięć zarówno o sprawach Kościoła świętego, jak i własnej Ojczyzny, jest chorobą współczesności, której trzeba się przeciwstawiać. W wygłoszonej homilii Arcybiskup podzielił się tym, nad czym pracował synod rzymski poświęcony nowej ewangelizacji, który niedawno się zakończył.

>Zobacz zdjęcia w galerii<

Stwierdził, że synod zebrał się po to, aby odnaleźć to, co zginęło, czyli każdego człowieka, który szuka prawdziwych wartości. Kościół realizuje swoją misję poprzez troskę o drugą osobę. Arcybiskup mówił także o zwołaniu przez papieża Jana XXIII, dziś błogosławionego, Soboru Watykańskiego II, który obradował, aby odnaleźć odpowiedzi na pojawiające się zmiany i problemy społeczne, polityczne oraz ekonomiczne we współczesnym świecie. Sam błogosławiony Jan XXIII odznaczał się spontaniczną wiarą, a ludzi zyskiwał przez swoją otwartość. Był to ,,człowiek ludzkością promieniujący”.Sam zaś sobór był bardziej duszpasterski niż dogmatyczny. Poruszył on m. in.: kwestię ekumenizmu, liturgii, podkreślił rolę świeckich, którzy przez sakrament chrztu świętego stają się ewangelizatorami środowisk, w których żyją. Dziś promowane są antywartości, dlatego potrzeba, aby mieć otwarte oczy wiary i sumienia, aby nie dać się oszukać. Dzięki wierze człowiek jest w stanie przekroczyć próg od doczesności ku wieczności.
Drugą częścią obchodów było sympozjum naukowe. Wykład wprowadzający wygłosił Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, Ks. dr hab. Dariusz Dziadosz pt. ,,Przekroczyć podwoje bramy Słowa Bożego. Aktualność orędzia Konstytucji Dogmatycznej o Objawieniu Bożym”. Kolejnym prelegentem był Ks. Prof. Zygmunt Zieliński, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który podjął temat ,,Polacy na Soborze Watykańskim II”. Trzecim referentem był pan Zbigniew Borowik, redaktor naczelny IW PAX i Kwartalnika ,,Społeczeństwo”, który omówił temat ,,Soborowe przebudzenie laikatu”. Kolejna część sympozjum skupiła się bardziej pod kątem dogmatycznym. Referat ,,Ku pośrednictwu w Chrystusie. O soborowym przełomie w mariologii” przedstawił Ks. dr Wacław Siwak. Ostatnim tematem sympozjum było zagadnienie ,,Katechizm katolicki – w służbie Kościołowi i wierze”, który zaprezentował Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Arcybiskupiej w Przemyślu – Ks. dr Waldemar Janiga. Po podsumowaniu sympozjum zakończyła wspólna modlitwa Anioł Pański.