„Wieczory życia. Starość w optyce interdyscyplinarnej”

7 listopada, na zakończenie Roku Miłosierdzia, odbyło się w naszym Seminarium sympozjum zorganizowane przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej, zatytułowanie „Wieczory życia. Starość w optyce interdyscyplinarnej”

Eucharystii w Archikatedrze o godzinie 9, która otworzyła spotkanie, przewodniczył Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal, kazanie zaś wygłosił proboszcz sanockiej Fary i archiprezbiter sanocki, ks. prał. dr Andrzej Skiba. W wygłoszonym słowie ukazał ideał starości wypływający z kart Biblii i literatury na przestrzeni wieków.

Po Mszy Świętej miała miejsce część naukowa, która odbyła się w auli Instytutu Teologicznego. Zebranych powitał gospodarz miejsca, Rektor Seminarium ks. prał. Dariusz Dziadosz, następnie słowo wstępne wygłosił Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, ks. prał. Artur Janiec. W pierwszej części, o odcieniu bardziej teologicznym, swoje referaty przedstawili następujący kapłani:
– ks. dr Marcin Koperski z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu – „Człowiek stary w tradycji i literaturze imperium rzymskiego”
– ks. dr hab. Piotr Ostański z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – „Gdy się zestarzejesz… (J 21,18) Zarys gerontologii biblijnej” (z uwagi na fakt, iż prelegent nie dotarł na miejsce, przedłożenie w formie skróconej odczytał Wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, ks. dr Witold Burda)
– ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego – „Starość na przestrzeni dziejów”
– ks. dr Paweł Pietrusiak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie – „Starość w różnych kulturach”
– ks. dr hab. Tadeusz Bąk z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu – „Starość jako problem społeczno-demograficzny współczesnego społeczeństwa polskiego”

Po zakończeniu tej części modlitwą Anioł Pański przez Arcybiskupa Metropolitę, uczestnicy udali się na obiad do seminaryjnego refektarza. O 13.30 rozpoczęła się druga część sesji, o charakterze bardziej praktycznym, w której swoje przedłożenia przedstawili:
– ks. mgr lic. Tomasze Stec z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – „Jesień życia. O wartości, sensie i jakości życia w ostatnim jego stadium”
– nadinsp. dr Krzysztof Pobuta z Wojewódzkiej Komendy Policji w Rzeszowie – „Osoby starsze jako ofiary przestępstw na Podkarpaciu”
– prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, poseł na Sejm RP – „Systemowe czy projektowe rozwiazania w polityce społecznej wobec najstarszego pokolenia”
– mgr Krystyna Wróblewska, poseł na Sejm RP – „Osoby starsze w systemie służby zdrowia w Polsce”
– dr n. med. Bożena Majchrowicz – „Pacjent starszy przedmiotem opieki pielęgniarskiej”
– mgr Daniuta Więcek z Urzędu Miasta w Przemyślu – „Samorząd wobec osób w podeszłym wieku. Senior, osoba w podeszłym wieku, babcia, dziadek, starsi – skojarzenia? Godność i szacunek”
– mgr Anna Kwaśny-Ruszel, Rzecznik Caritas Archidiecezji Przemyskiej – „Osoby starsze a Caritas Archidiecezji Przemyskiej”

GALERIA