Sympozjum “DEUS CARITAS w życiu ks. abp. Ignacego Tokarczuka”

W czwartek, 1 lutego w auli Instytutu Teologicznego w Przemyślu odbyło się sympozjum poświęcone osobie wybitnego pasterza diecezji przemyskiej, ks. abpa Ignacego Tokarczuka. Sesja odbyła się dla uczczenia setnej rocznicy urodzin „Pasterza niezłomnego”.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 8:30 słowem powitania księdza rektora Konrada Dyrdy, skierowanym do zgromadzonych, wśród których znaleźli się: metropolita przemyski ks. abp Adam Szal, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej ks. bp Edward Białogłowski, a także m.in. przedstawiciele Sejmu, organów administracji państwowej, służb porządkowych i oświaty. Pierwszą część prelekcyjną otworzył ks. dr Henryk Borcz (profesor historii Kościoła w Seminarium), który wygłosił referat pt. Droga życia i posługi ks. abp. Ignacego Tokarczuka. Drugi z prelegentów, Ks. prof. dr hab. Józef Wołczański (pracownik Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie) opracował temat: Intelektualno-duchowy profil ks. abp. Ignacego Tokarczuka. Próba charakterystyki. Po półgodzinnej przerwie, o godz. 10:30 rozpoczęła się druga część sesji. Po krótkim przedstawieniu teatralnym dotyczącym życia Księdza Arcybiskupa, przygotowanym przez alumnów II roku, nastąpiły dwie kolejne prelekcje. Ks. bp Edward Białogłowski przedłożył temat: Osoba ks. abp. Ignacego Tokarczuka w oczach osobistego sekretarza, zaś ks. dr Andrzej Skiba (proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku) wygłosił referat pt. Pamięć, która trwa: wyzwania na drodze do kapłaństwa w ujęciu ks. abp. Ignacego Tokarczuka. O godz. 12:00 uczestnicy obejrzeli materiał z archiwum TVP Rzeszów i po słowie podsumowania ks. abpa Adama Szala udali się na posiłek do seminaryjnego refektarza.

Z okazji setnej rocznicy urodzin ks. abpa Ignacego Tokarczuka Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu zorganizowało okolicznościową wystawę. Wernisaż odbył się o godz. 17:00. Godzinę później, o 18:00, w Archikatedrze odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. Homilię wygłosił ks. abp Adam Szal. Po Mszy św. wierni mieli możliwość udania się do krypt katedralnych, aby oddać wyrazy szacunku zmarłemu przed ponad pięciu laty pierwszemu metropolicie przemyskiemu.

Ks. abp Ignacy Tokarczuk – ur. 1.02.1918 r. w Łubiankach Wyższych. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1942 r. z rąk bpa lwowskiego Eugeniusza Baziaka. Rządy w diecezji przemyskiej objął w 1966 r. W 1992 został wyniesiony do godności arcybiskupa metropolity przemyskiego, którą piastował do 1993 r. Jest odpowiedzialny za wzniesienie ponad 400 świątyń i erygowanie ponad 200 parafii. Odznaczony Orderem Orła Białego w 2006 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Zmarł 29.12.2012 r. w Przemyślu. Został pochowany w krypcie archikatedry przemyskiej.

GALERIA