Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada br. celebrujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji mieszkańcy Przemyśla wraz z całą wspólnotą Seminarium zgromadzili się licznie w archikatedrze przemyskiej na uroczystej Eucharystii koncelebrowanej o godz. 10:00 pod przewodnictwem Metropolity, ks. abpa Adama Szala, aby modlić się za Ojczyznę oraz za poległych w jej obronie.

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele różnych instytucji, m.in.: władz samorządowych, służb mundurowych oraz harcerstwa. W homilii Ksiądz Arcybiskup wykorzystał motyw wdowiego grosza z niedzielnej Ewangelii, przytaczając znaną legendę o patronie Polski, św. Wojciechu, którego ciało poganie zgodzili się wydać w zamian za złoto o wadze odpowiadającej ciężarowi relikwii. Według podania o wyniku negocjacji przesądził pieniążek wrzucony na szalę przez ubogą kobietę, co było miało być znakiem potwierdzającym, że miarą świętości jest miłość. Metropolita podkreślił również, że odpowiedzialność chrześcijanina za ojczyznę wyraża się przede wszystkim w ofiarności – tak w czasie wojny, jak i podczas pokoju: poprzez troskę o wspólne dziedzictwo. O oprawę muzyczną liturgii zatroszczyła się Salezjańska Orkiestra Dęta oraz chór Magnificat.

Po Eucharystii odbył się przemarsz pod pomnik Orląt Przemyskich, gdzie odśpiewano hymn narodowy, odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową.

GALERIA