Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej 2019

W dniach 12-14 kwietnia w Dukli i sąsiednich miejscowościach miało miejsce 26. Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, które zgromadziło ponad 4500 młodych ludzi, w tym również z Ukrainy, Słowacji i Węgier. W organizację Spotkań było zaangażowanych sześć parafii: Dukla-Fara, Dukla oo. Bernardyni, Równe, Wietrzno, Jasionka oraz Iwla.

SMAP rozpoczął się w piątkowy wieczór zawiązaniem wspólnoty w trzech miejscach: na Hali sportowej w Dukli, w kościele oo. Bernardynów w Dukli oraz w kościele w Równem. Centralnym punktem programu było nabożeństwo drogi krzyżowej z pantomimą pt. “Męka Chrystusa wczoraj i dziś w mocy Bożego Ducha i w świetle Bożego Słowa”. Nabożeństwu przewodniczyli Księża Biskupi: ks. abp Adam Szal, ks. abp Józef Michalik oraz ks. bp Stanisław Jamrozek. Przed nabożeństwem swoim świadectwem podzielili się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w styczniu br. w Panamie.

Drugi dzień rozpoczął się Eucharystią sprawowaną w Hali sportowej w Dukli oraz w kościołach stacyjnych. Młodzi następnie udali się do szkół oraz innych wyznaczonych miejsc, aby tam do godziny 12:00 uczestniczyć w spotkaniach w grupach dzielenia. Aż do wieczora czas można było spędzić dowolnie, biorąc udział w rozmaitych wydarzeniach (koncertach, warsztatach, świadectwach, itp.). Ważnym punktem programu była międzynarodowa modlitwa na granicy polsko-słowackiej w Barwinku, która przebiegała pod hasłem: “W mocy Bożego Ducha budujemy Europę Ducha. Proklamacja Dekalogu i Koronka do Miłosierdzia Bożego”. Podobnie jak dzień wcześniej na zakończenie dnia młodzież zgromadziła się w trzech ośrodkach na nabożeństwie adoracji krzyża zatytułowanym: “Oto ja, Służebnica Pańska… aż po Krzyż Pana”. Celebracji ponownie przewodniczyli biskupi archidiecezji przemyskiej.

W niedzielę Palmową młodzi rozpoczęli dzień od Jutrzni sprawowanej na Hali sportowej oraz w kościołach stacyjnych, a następnie – po spotkaniach z animatorami – udali się na dukielski rynek. Stamtąd po obrzędzie poświęcenia palm ruszyła procesja na stadion w Dukli, gdzie o godz. 11:00 rozpoczęła się Eucharystia. Przewodniczył jej Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio w asyście biskupów z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier oraz kilkudziesięciu kapłanów. Po Mszy świętej nastąpiło przekazanie delegatom grup młodzieży znaku misji oraz ogłoszenie gospodarza SMAPu w 2020 roku, którym będzie Błażowa.

SMAP odbywa się regularnie od 1994 r. Inicjatorem spotkań jest ks. abp Józef Michalik. Do tej pory w grupie miast goszczących młodzież znalazły się: Brzozów, Jarosław, Krosno, Leżajsk, Łańcut, Przemyśl, Przeworsk, Sanok, Ustrzyki Dolne oraz Radymno.

GALERIA