Msza Wieczerzy Pańskiej 2019

Wraz z Mszą Wieczerzy Pańskiej, która w archikatedrze przemyskiej była celebrowana o godz. 18:00 pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Michalika, rozpoczął się okres Świętego Triduum Paschalnego. W trakcie zbliżających się trzech dni Kościół będzie sprawował największe misteria ludzkiego odkupienia.

Na wypadki, jakie dokonały się w Wielki Czwartek, składają się: Ostatnia Wieczerza Chrystusa z Apostołami oraz ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Chrystus umywa nogi Apostołom i wskazuje na zdrajcę, wygłasza do uczniów przemówienie i modli się do Ojca za nimi, zapowiada swoją mękę i śmierć. Udaje się na Górę Oliwną do ogrodu Getsemani i tam w oczekiwaniu na siepaczy przeżywa mękę konania i krwawego potu. Tajemnica aresztowania Chrystusa zamyka ten dzień.

Wygłosiwszy homilię, główny celebrans obmył nogi dwunastu mężczyznom, naśladując znak Jezusa wobec Apostołów. Na zakończenie Eucharystii Najświętszy Sakrament został umieszczony w ciemnicy, gdzie można Go adorować aż do Liturgii Męki Pańskiej.

źródła: https://brewiarz.pl/czytelnia/wielki_czwartek.php3

GALERIA