Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych 2019

Początek listopada kieruje uwagę chrześcijan na Kościół w jego wymiarze triumfującym i cierpiącym. 1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych wspominaliśmy życie i zasługi osób, które doszły już do portu zbawienia, zarówno tych oficjalnie kanonizowanych przez Kościół, jak i tych anonimowych, którzy pozytywnie odpowiedzieli na Boże powołanie do świętości. Następnego dnia modliliśmy się za wszystkich wiernych, którzy jeszcze pokutują w czyśćcu, aby mogli jak najszybciej dostąpić łaski oglądania Boga twarzą w twarz przez całą wieczność. Alumni spędzili te dni posługując na rodzinnych parafiach oraz nawiedzając cmentarze w swoich miejscowościach.

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, o godz. 16:00 Wspólnota WSD uczestniczyła we Mszy świętej w podziemiach Archikatedry przemyskiej, podczas której miało miejsce poświęcenie nowego ołtarza, a także miejsca pochówku, gdzie złożono doczesne szczątki zmarłych odnalezione podczas prac w rotundzie św. Mikołaja. Eucharystii przewodniczył ks. abp Adam Szal w asyście biskupów oraz duchowieństwa przemyskiego, zaś homilię wygłosił ks. prał. Zbigniew Suchy.

Tego samego dnia, o godz. 18:00 w Katedrze odbyła się uroczysta Eucharystia za zmarłych pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Jamrozka. Po Mszy św. odbyła się procesja do czterech stacji, której towarzyszyła modlitwa za poszczególne grupy wiernych zmarłych: za duchowieństwo, rodziców, krewnych, dobroczyńców oraz poległych na wojnach i wskutek katastrof.

W bieżącym roku z grona kapłanów wywodzących się lub pracujących w archidiecezji przemyskiej odeszli do Pana: ks. Tadeusz Ziaja, ks. Stanisław Guzik, ks. Kazimierz Golenia, ks. Władysław Rogała, ks. Tadeusz Szetela, ks. Stanisław Walczak, ks. Zbigniew Głowacki, ks. Stanisław Pawul, ks. Stanisław Krzywiński, ks. Michał Dzióba, ks. Stanisław Sroka, ks. Henryk Stopa, ks. Zygmunt Jarzyna, ks. Marian Wrona, ks. Franciszek Czerniecki, o. Stanisław Gołąb OP.

Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie.

GALERIA – poświęcenie ołtarza
GALERIA – wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych