Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

Minionej nocy – w przededniu 93. urodzin – odszedł po wieczną nagrodę do Pana ks. prał. Stanisław Zarych (1922-2015), wieloletni proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Przemyślu, prefekt, dyrektor administracyjny i profesor teologii dogmatycznej naszego Seminarium, archidiecezjalny duszpasterz trzeźwości i współorganizator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, kanonik honorowy Przemyskiej Kapituły Katedralnej.

Ks. Stanisław Zarych urodził się 18 listopada 1922 r. w Bliznem k/Brzozowa. W latach 1935-1939 uczęszczał do gimnazjum brzozowskiego. Maturę zdał w konspiracji w 1941 r. w klasztorze oo. Jezuitów w Starej Wsi. W 1945 r. rozpoczął naukę w seminarium duchownym – najpierw w Małym Seminarium w Przemyślu, następnie w Leśnym Seminarium Duchownym w Brzozowie, wreszcie w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. W latach seminaryjnych był wyjątkowo zdolnym uczniem (na 45 egzaminów 44 zdał na ocenę bardzo dobrą), pełnił funkcję prezesa kleryckiego koła abstynenckiego i sekretarza „Bratniej Pomocy”. Wyświęcony na kapłana przez bp. Franciszka Bardę w katedrze przemyskiej 19 czerwca 1949 r., po dwumiesięcznej pracy duszpasterskiej w Krzywczy podjął studia z teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zwieńczone obroną pracy doktorskiej w 1953 r. Następnie został wikariuszem w Hyżnem (1953), w Jarosławiu (1953-56) i w katedrze przemyskiej (1956-57). Od września 1957 roku był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym, zaś od 1959 – diecezjalnym referentem Krucjaty Wstrzemięźliwości. W 1961 rozpoczął wykłady z teologii dogmatycznej, propedeutyki teologii i religiologii: profesorem Seminarium był przez 20 lat. W 1967 r. biskup Ignacy Tokarczuk mianował go prokuratorem (dyrektorem administracyjnym) Seminarium, zaś w 1969 r. – kanonikiem honorowym Przemyskiej Kapituły Katedralnej.

W 1977 r., zwolniony z funkcji prokuratora, został mianowany diecezjalnym duszpasterzem katechetów i sekretarzem bp. Ignacego. W 1981 r., po nagłej śmierci ks. Tadeusza Szczurka, został mianowany proboszcze parafii pw. św. Trójcy w Przemyślu. Uczestniczył w akcji pomocy dla internowanych w czasie stanu wojennego, był współzałożycielem Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta i twórcą pierwszej w Przemyślu grupy AA (1986 r.). Był członkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (w Księdze Czynów Wyzwolenia figuruje na drugim miejscu po Słudze Bożym ks. Franciszku Blachnickim) i aktywnym propagatorem idei Ruchu Światło-Życie, współorganizatorem setek serii rekolekcji oazowych i trzeźw ościowych. Dzięki jego wysiłkom na terenie opactwa sióstr Benedyktynek w Przemyślu powstał dom rekolekcyjny z Kaplicą Dobrego Pasterza (nazywaną „kaplicą cudów”). Od 1985 r. w tym miejscu odbyło się ponad 250 serii rekolekcji trzeźw ościowych, w których wzięło udział tysiące osób z terenu archidiecezji i spoza niej. Do końca – wraz z ks. prał. Stanisławem Czenczkiem – uczestniczył w ich przygotowaniu i przeprowadzeniu. Został nagrodzony statuetką Dobrego Pasterza przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej, a w 2005 r. został Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla.

Plan uroczystości pogrzebowych:

  • Wtorek, 17 listopada o godz. 11.00 przywiezienie ciała śp. ks. prał. Stanisława Zarycha do kościoła pw. Świętej Trójcy w Przemyślu,
  • Wtorek 17 listopada – czuwanie  modlitewne przez całą noc
  • Środa, 18 listopada o godz. 18.00 Msza Święta w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu (eksporta)
  • Czwartek, 19 listopada o godz. 13.00 przywiezienie ciała śp. ks. prał. Stanisława Zarycha do Archikatedry przemyskiej, a o godz. 14.00 MSZA ŚWIĘTA POGRZEBOWA i przejazd na Cmentarz Główny przy ul. Słowackiego w Przemyślu.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci!